Ponowna sprzedaż domowego wina po przymusowej karencji
Przedsiębiorca, którego zezwolenie na alkohol wygasło z powodu niedokonania w terminie opłaty, musi odczekać z wnioskiem o wydanie kolejnego 6 miesięcy. Dotyczy to także producentów wina z własnych upraw.
Spór w sprawie dotyczył odmowy wydania zezwolenia na sprzedaż wina na podstawie tzw. ustawy winiarskiej.
Chodziło o przedsiębiorcę, który zezwolenie kat. B na sprzedaż napojów alkoholowych o zawartości alkoholu od 4,5 do 18 proc. z wyjątkiem piwa, uzyskał 10 czerwca 2015 r.
Koncesja miała być ważna do 30 września 2017 r. Jednak już na początku 2016 r. zezwolenie zostało wygaszone. Burmistrz gminy wyjaśnił, że wygaśnięcie zezwolenia nastąpiło z powodu niedokonania w terminie do 31 stycznia 2016 roku opłaty I raty należności za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych i nie złożenia do 31 stycznia 2016 r. oświadczenia o wartości sprzedaży alkoholu w roku poprzednim.
Producent alkoholu zaniechał wpłaty
Przedsiębiorca miał jeszcze szansę na uniknięcie kłopotów. Zgodnie bowiem z nowelizacją ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z 25 czerwca 2015 r., burmistrz naliczył dodatkową opłatę w wysokości 315 zł za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. Przedsiębiorca miał ją...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta